DENEME ERİŞİMİ: WIKILALA VERİ TABANI

23 Mayıs 2024 Perşembe

Değerli Kullanıcılarımız,

Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veri tabanı 30.06.2024 tarihine kadar deneme erişimimize açılmıştır.

 

WIKILALA DENEME ERİŞİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Wikilala nedir?

Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlı (1729-1928) ve Erken Cumhuriyet Dönemine ait (1923-1950) metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde günümüz Türkçesiyle "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir.

Wikilala ile Ceride-i Havadis, Tasvir-i Efkar, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşılabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapılabilmektedir.

Milyonlarca sayfayı aşan süreli yayın ve binlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

 

Sistem nasıl çalışır?

Arama kutusuna konu ile ilgili iki anahtar kelimeyi (örneğin; Türkiye Amerika) yazdığınızda bu iki kelimenin geçtiği Osmanlıca gazete, dergi veya kitapları listeleyebilir ve hangi sayısının, sayfasının kaçıncı satırda olduğunu işaretli şekilde erişebilirsiniz. Dilerseniz doküman içerisinde de Latin veya Arap harfleri ile doküman içi arama yapabilirsiniz.

 

Nasıl Kayıt Olunur?

1- Web sitesi ana sayfasında (https://www.wikilala.com) yer alan Üniversitemiz logosuna tıklanıldığında gelen “kayıt ol” butonuna tıklayınız.

2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına ...@ibu.edu.tr/...@ogrenci.ibu.edu.tr kurum e-posta adresinizi yazınız.)

3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

4- “Kayıt ol” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

5- Son olarak mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

 

İçeriğinde neler var?

  • Gazeteler:3 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.
  • Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 2 milyona yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.
  • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 3 milyona yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
  • MakalelerYazmalarBelgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.

 

Erişim için: https://www.wikilala.com

Hesap oluşturmak için:  https://www.wikilala.com/account/register